Siyasetteki bölünme eğitime yansıdı
EĞİTİM / 30.5.2018 / Görüntülenme: 133

Konya Gazi Lisesinin nitelikli okullar listesinden çıkarılmasına, eğitimci, sendika ve siyasilerden tepki geldi. Eğitim-İş Konya Şubesi yönetim ve üyeleri, CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ve CHP Konya Milletvekili Adayı Abdüllatif Şener, Konya Gazi Lisesi önünde yaptıkları basın açıklamasında, 129 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Gazi Lisesi’nin nitelikli okullar listesinden çıkarılmasını protesto ettiler.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, “TEOG sisteminde bir gecede yaptığı değişikliğin faturasını öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize kesen Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 1889 yılında Konya İdadisi adı ile eğitim öğretim hayatına başlayan ve 129 yıldır eğitim öğretime devam eden Konya Gazi Lisesini, MB’nin söylemiyle “nitelikli okullar” listesinde yer vermemesi, kabul edilir bir durum değildir. TEOG sınavı ile her yıl 280 öğrenci alan ve tekli eğitime devam eden Konya Lisesine, önümüzdeki eğitim öğretim yılında sınavsız 800 yeni öğrenci kontenjanı belirlenmiştir. Başbakan ve Milli Eğitim Bakanının her fırsatta 2019 yılı sonunda tüm okullarda tekli eğitime geçilecektir ifadesi Konya’da tekli eğitim yapan tarihi Konya Lisesinin ikili eğitime geçmesi ile plansızlığın, yeni okul ve derslik yapılamadığının en açık göstergesidir. Milli Eğitim Müdürlüğü liseye devam edecek öğrencilerimize okul bulamamaktadır. Şuan tekli eğitim yapan okulumuz seneye ikili eğitime geçirilerek, öğrencilerimizin sabah çok erken saatte derse başlamasına, akşam geç saatte karanlıkta derslerin bitmesine ve evlerine giderken güvenlik risklerinin oluşmasına neden olabilecektir” dedi.

Genç; “Eğitim- İş olarak diyoruz ki, Türkiye’nin sayılı eğitim kurumlarından olan, mezunları ile ülkemize çok önemli değerler katan, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı yıllarında öğrencileri ile ülkemizin Kurtuluş Mücadelesini veren, adını Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal’den alan, ülkemizin ve ilimizin tarihi ve kültürel simgelerinden olan Konya Lisesinin hak ettiği değeri alması için öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin yanında olmaya, gençlerimize ve geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğimizi yapılan yanlıştan dönülmesi için mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz” diye konuştu.

Konya Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Caner Can’ın konuşmasının ardından söz alan CHP Konya Milletvekili Adayı Abdülatif Şener ise; “Bir haksızlığa karşı çıkmak bir ibadettir. Konya Lisesi Türkiye tarihinde ilk açılan liseler den biri olması nedeniyle hem eğitim sistemimiz içerisinde hem de Eğitim Tarihi içerisinde önemli bir yere sahiptir. 19. yüzyılda Abdülhamit döneminde kurulmuş ilk 7 liseden birisi ama görüyoruz ki Abdülhamit hayranlığı ile biline hükümet onun Ruhaniyetine bile saygı göstermiyor. Bu anlayışla tarihi ile 130 yıllık geçmişiyle ve vermiş olduğu mezunları ile tarihi kültürümüzü niteliksizleştiriyorlar. Konya Lisesini geçmişteki tarihi misyonundan koparmaya çalışıyorlar. Milli eğitimin görevi kaliteli eğitim verebilmek iken Konya lisesinin Niteliksizleştirmek değil. Çağrım hükümete ve milli eğitim bakanına bir an önce bu yanlıştan dönün’’ dedi.          

KONYA GAZİ LİSESİ TARİHÇESİ

1889 ile 1913 yılları arasında Konya İdadisi, 1913 ile 1923 yılları arasında Konya Sultanisi, Cumhuriyetten sonra 1923’den 1934’e kadar bu binada eğitim veren Darü’l-Muallimin 1934’e kadar Muallim Mektebi, Konya Erkek Öğretmen Okulu olarak adlandırılmakla birlikte, yine 1929 tarihli bir Vilayet Albümünde okulun adı Erkek Muallim Mektebi olarak geçiyor. Erkek Muallim Mektebi’nin (Erkek Öğretmen Okulu) 1934 yılında Adana’ya nakledilmesi üzerine daha sonra Konya Erkek Lisesi adı verildi. Daha sonraları ise 1973-1998 tarihleri arasında Gazi Lisesi ve 1998-2005 yılları arası Konya Lisesi, 2005’den günümüze kadar Konya Lisesi (Anadolu) adı altında eğitim faaliyetlerini sürdüren okul, 1914-15’de yılları arasında 25 mezun verdi.

Çanakkale Savaşları sırasında cepheye giden tüm öğrenciler derslere devam edemediği için sonraki yıllarda mezun vermemiştir. Türkiye’nin en başarılı ve en eski liselerinden Konya Lisesi, Kurtuluş Savaşımızın olduğu 1918-1920 yılları arasında hiç mezun vermedi.

KONYA LİSESİ MEZUN OLAN ÖNEMLİ İSİMLER

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal,

Eski Başbakan Sadi Irmak,

Bakanlar; Vecdi GÖNÜL, Sami GÜÇLÜ, Mehmet KEÇECİLER, Işın ÇELEBİ, Agah Oktay GÜNER, Turan BİLGE, Hasan DİNÇER, Faruk SÜKAN, Abdullah TENEKECİLER,

Milletvekilleri; Remzi BİRAND, Haydar KOYUNCU, Saffet SERT,

Yargı; Eski Yargıtay Başkanları; İsmet OCAKLIOĞLU, Sami SELÇUK,

Vali; Mehmet UZ,

Belediye Başkanı;

Eski Konya Belediye Başkanı A. Hilmi NALÇACI,

Bilim Adamları;

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Profesör Saim SAKAOĞLU, Profesörler Doktorlar; Cihat ABAOĞLU, Hikmet BİRAND, S. Hayri BOLAY, Erkmen BÖKE, Selçuk Üniversitesi eski Rektörü Süleyman KADAYIFCILAR, Tahsin KESİCİ, H. Nail KUBALI, F. Nafiz UZLU, Mustafa ÖZ, Sedat Gürbüz ERSOY, Yazar ve Sanatkarlar; Fevzi HALICI, Tarık BUĞRA, Cahit KÜLEBİ, Recep BİLGİNER, Suat ABANAZIR, Alaaddin YAVAŞCA, Mehmet ÖNDER, Altan GÜNBAY, Ahmet Hamdi TANPINAR

Copyright | evrenselgundem.com © 2012 - Sitenin Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.